Magazyn architektoniczny : „Długo oczekiwany hołd: wystawa Domu Usonowego i Pawilonu Franka Lloyda Wrighta”

Dzięki uprzejmości The Solomon R.
Guggenheim Foundation (SRGF) W 1953 roku, sześć lat przed udostępnieniem publiczności zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta Muzeum Solomona R.
Guggenheima, dwie jego struktury – pawilon i model domu Usonianów – zostały zbudowane na przyszłości w miejscu muzeum, w którym mieści się wystawa czasowa pokazująca całokształt twórczości architekta.
Od 27 lipca 2012 r.
Do 13 lutego 2013 r.
Sackler Center for Arts Education w Muzeum Guggenheima zaprezentuje długo oczekiwany hołd: dom i pawilon Usonian Franka Lloyda Wrighta, wystawa złożona z wybranych materiałów z Salomona R Archiwa Muzeum Guggenheima, podświetlające pierwsze budynki Wright wzniesione w Nowym Jorku.
Tekst dzięki uprzejmości: Fundacji Solomona R.
Guggenheima (SRGF).
Więcej informacji o wystawie po przerwie.
Zbudowany do przyłączenia się do muzeum, a następnie znajdujący się w kamienicy przy Piątej Alei niedaleko East 88th Street, pawilon Wrighta został wykonany ze szkła, płyt pilśniowych i słupów rurowych o długości 145 stóp i pokryciu prawie 10 000 stóp kwadratowych z dachem, który był ponad 20 stóp na szczycie grzbietu.
Wewnątrz pawilonu wystawa Sześćdziesiąt lat żywej architektury: dzieło Franka Lloyda Wrighta zawierała szesnaście modeli renomowanych budynków Wrighta wraz z fotografiami, planami pięter i rysunkami.
Na wystawie zaprezentowano również pełnowymiarowy model domu Usonianów Wrighta, zbudowany na północny wschód od pawilonu i dostępny przez dziedziniec i ogród.
Ten w pełni umeblowany dom z dwiema sypialniami o powierzchni 1700 stóp kwadratowych reprezentował koncepcję opracowaną przez Wrighta w połowie lat trzydziestych, w czasach kryzysu ekonomicznego.
Skromne, wyraźnie amerykańskie mieszkanie średniej klasy zawierało siedem pokoi, w pełni wyposażonych we wszystko, od garnków i patelni po kosmetyki.
Dodatkowo modelowy dom Usonian został wyposażony w meble zaprojektowane przez Wrighta i ozdobione różnymi dziełami sztuki, w tym telefony komórkowe stworzone przez Alexandra Caldera.
Dwie struktury, których konstrukcję zorganizował Wright, drugi dyrektor James Solomon R.
Guggenheim, James Johnson Sweeney, i były prezes Fundacji Solomona R.
Guggenheima Harry Guggenheima, były otwarte dla publiczności od 22 października do 13 grudnia 1953 roku, po czym zostały rozebrane na początku 1954 roku.
Świadomy braku architektonicznego uznania w Nowym Jorku przed otwarciem Muzeum Solomona R.
Guggenheima w 1959 roku, Wright oświadczył:.
ten dom i pawilon obok niego.
.
.
reprezentują długo oczekiwany hołd: pierwszy budynek Wright wzniesiony w Nowym Jorku..
Długo oczekiwany hołd: Usonian House i Pavilion Franka Lloyda Wrighta podkreślają te dwa budynki poprzez bogaty wybór ponad trzydziestu obiektów archiwalnych, w tym korespondencję dotyczącą planowania, szkiców, planów i modelu fabularnego, a także filmy z Wrightem i generalny wykonawca David Henken (były praktykant w Taliesin, majątek Wrighta i założyciel wspólnoty planowej Usonia z siedzibą w Mount Pleasant w stanie Nowy Jork), przedstawiający budowę i widoki modeli w pawilonie.
Wycinki z gazet i czasopism dają poczucie publicznego odbioru budynków Wrighta, a kilka fotografii przedstawia dokumentację budowy: Wright i Henken przeglądający rysunki architektoniczne lub uczniowie Taliesin na miejscu, a także te, które zostały zrobione podczas otwarcia dwóch budynków, takie jak tłumy na wystawie i wnętrza domu Usonian.
Wystawa jest organizowana przez Francine Snyder, dyrektora Biblioteki i Archiwum, Muzeum Solomona R.
Guggenheima.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
[więcej w: olx puławy, wap plus, brico loteria ]

Powiązane tematy z artykułem: brico loteria olx puławy wap plus