window curtain open wide

Ocieplenie domu we własnym zakresie?

Termoizolacja domu to standardowa procedura, jeśli chcemy zniwelować koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Dzięki niej poprawie ulega mikroklimat pomieszczeń, szczelność chroni nas przed przeciągami, a odpowiednia przepuszczalność chroni dom przed rozwojem pleśni i grzybów, które pojawiają się na ścianach, kiedy w domu panuje za duża wilgotność.

Ocieplanie budynku polega na obłożeniu go styropianem lub wełną mineralną, a warstwa ta zimą chroni domowników przed zimnem, zaś latem powoduje, że konstrukcja nagrzewa się w o wiele mniejszym stopniu. Dodatkowym atutem termoizolacji jest fakt, że ocieplone budynki są droższe na rynku nieruchomości, a że standard ten nie zawsze jest utrzymany, cieszą się o wiele większym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Łatwo zrozumieć taki wybór – o wiele wygodniej jest kupić dom, który już jest ocieplony, niż zdecydować się na taki, w którym trzeba będzie samemu zadbać o to udogodnienie.

Jeśli jednak wybierzemy drugą opcją labo jesteśmy na etapie budowania domu i wkrótce przyjdzie moment na termoizolację, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim należy dobrze przygotować podłoże, a następnie wybrać wysokiej jakości materiały do ocieplania i technologię ocieplania gwarantującą oczekiwane efekty. Wełna mineralna produkowana jest z naturalnych skał, a jej włókna topią się dopiero po upływie kilku godzin przy temperaturze tysiąca stopni Celsjusza. Tworzywo to ma wysoką przepuszczalność pary wodnej. Z kolei styropian to tworzywo sztuczne produkowane z ropy, nie mające szkodliwych właściwości i mające niską przepuszczalność pary wodnej.

Oba tworzywa niemal nie różnią się w kwestii utrzymywania ciepła w domu, jednak styropian o wiele mniej nasiąka wodą i szybko schnie. Jeśli w piwnicy lub na dachu pojawi się nadmiar wody, może to doprowadzić do pojawienia się grzyba na ścianach, a problem ten jest wyjątkowo trudny do zwalczenia. Jeśli wybierzemy materiał, mocujemy go do podłoża ścian za pomocą łączników i kleju. Specjaliści zwracają uwagę, że dobry montaż jest tak samo ważny, jak użyte materiały, dlatego warto zasięgnąć rady u kogoś doświadczonego. Najlepszym okresem na prace termoizolacyjne jest wiosna, ponieważ nie jest zbyt upalnie, a ponadto mamy czas, aby wykończyć wszystko przed okresem grzewczym.