Nagłaśniana w mediach i dyskusjach publicznych kwestia zanieczyszczenia środowiska i ekologicznego stylu życia, które realnie wpłynie na świat, w jakim żyjemy my i nasze dzieci, skłaniają cały świat do zmian. W procesie tym coraz częściej sięgamy po odnawialne źródła energii, takie jak promienie słoneczne, wiatr czy woda, a także staramy się w okresie grzewczym używać materiałów, które nie generują smogu.
To właśnie tanie piece węglowe przyczyniają się do tego, że w okresie zimowym nad wieloma miastami na świecie pojawia się trująca chmura. W związku z tym coraz częściej promuje się piece gazowe i elektryczne, a także kotły na biomasę czy fotowoltaikę, dzięki którym energię można generować w sposób zupełnie nieszkodliwy dla środowiska. Zmiany pieców na ekologiczne wiążą się z wydatkami rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od powierzchni domu lub mieszkania. W niektórych przypadkach możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie instalacji, która wspiera środowisko.
Od dwóch lat zgodnie z prawem polskim możliwe jest również odliczenie od dochody wydatków, jakie ponieśliśmy podczas wymiany starych źródeł ciepła na wersje ekologiczne. Możliwość ta nazywana jest ulgą termoizolacyjną i obejmuje nie tylko montaż pomp ciepła, kotłów czy instalacji fotowoltaicznej, ale również wymianę drzwi czy okien w domach jednorodzinnych. W ten sposób państwo chce wspomóc obywateli, a dzięki tym zmianom Polska będzie spełniała wymogi unijnego pakiety klimatycznego. Pakiet ten zakłada przede wszystkim redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także efektywniejsze generowanie energii. Aby skorzystać z ulgi termoizolacyjnej należy spełnić podstawowe warunki, a więc być właścicielem danej nieruchomości, która stanowi jednorodzinny dom mieszkalny.
Dodatkowo cała inwestycja musi być sfinalizowana w okresie trzech lat od pierwszego zakupu. Należy również korzystać z materiałów i usług wytyczonych w rozporządzeniu, które były zakupione u podatników VAT. Wymienione wydatki obniżą podatek dochodowy, który musimy zapłacić, a maksymalna ulga termoizolacyjna to aż 53 tysiące złotych. Takie okazje sprzyjają wielu ludziom, którzy od jakiegoś czasu myślą o modernizacji swoich gospodarstw. Dzięki temu odzyskają część poniesionych kosztów, będą oszczędzać na rachunkach w przyszłości, a także bezwiednie dbać o środowisko.