brown house covered with snow near trees during daytime

Piece CO na ekogroszek

Piece CO na ekogroszek to odpowiedź producentów na stare piece na węgiel, które są główną przyczyną powstawania smogu i pojawiania się rakotwórczych związków chemicznych w powietrzu, którym oddychamy. Dodatkowo stosowanie konwencjonalnych paliw, takich jak ropa i węgiel, odchodzi stopniowo do historii.

Eksploatacja złóż wiąże się z szukaniem nowych miejsc, gdzie konstruowanie maszyn jest bardzo kosztowne, zaś w perspektywie mamy świadomość, że w końcu i tam braknie surowców. Ekologiczne paliwa od kilku lat zdobywają coraz większą popularność, a ich stosowanie wiąże się z korzyściami dla środowiska oraz bezpośrednio dla użytkowników. Nie dość, że nie zanieczyszczamy wówczas powietrza i nie doprowadzamy do globalnego ocieplenia, wskutek którego topnieją lodowce, a wielu miastom grozi zalanie, to jeszcze unikamy brudnego pyłu we własnym gospodarstwie domowym i oszczędzamy pieniądze.

 

Zobacz artykuł: Co lepsze piec na pellet czy ekogroszek?: https://kalorycznyekogroszek.pl/co-lepsze-piec-na-pellet-czy-ekogroszek/

 

Nowoczesne piece CO na ekogroszek coraz częściej pojawiają się w procesie modernizacji starych systemów grzewczych w wielu domach, a ci, którzy są na etapie budowanie domu, zazwyczaj od razu wybierają ekologiczne opcje. Sam piec i jego ustawienia należy dostosować do indywidualnych potrzeb. W przypadku domów budowanych po roku 2009 problem ten jest niejako rozwiązany, ponieważ od tego czasu obowiązkowe jest wskazanie wartości w świadectwie charakterystyki energetycznej. W przypadku budynków starszych należy samodzielnie oszacować zapotrzebowanie na energię posiłkując się wytycznymi dotyczącymi średniego zapotrzebowania mocy na metr kwadratowy.

Należy również pamiętać o uwzględnieniu wody użytkowej, jeśli ma ona być podgrzewana za pomocą tego samego pieca. Nowoczesne piece wyposażone są w podajnik, który podaje i dozuje paliwo do komory spalania. Dzięki temu obsługa pieca jest jeszcze bardziej komfortowa, a właściciele urządzenia nie muszą regularnie do niego zaglądać. Oczywiście, aby piec prawidłowo działał, należy do oczyszczać raz w tygodniu, a także skonfigurować ustawienia tak, aby do środka trafiała odpowiednia ilość powietrza i nadmuch był kompatybilny z naturalnym ciągiem w kominie.